Miesięczne archiwum: Październik 2015

Jesienne czytanie, czyli spotkanie z przedszkolakami w bibliotece szkolnej.

23 października naszą bibliotekę odwiedziła grupa przedszkolaków, dla których uczniowie przygotowali czytanie wierszy i zagadki literackie. Oprócz tego wspólnie wykonali zakładki do książek, ucząc się tym samym od siebie kreatywności i radości z tworzenia czegoś wyjątkowego. Spotkanie miało na celu promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

prze2 prze1 prze prze3

KONKURS NA NIEPOGODĘ!

15 października w bibliotece szkolnej odbył się mini konkurs-zabawa. Zadaniem uczniów było ocenić, ile kasztanów jest w słoiku. Metodą prób i błędów, dodając, mnożąc, bądź używając innego sposobu z wyjątkiem bezpośredniego kontaktu z kasztanami, najtrafniej ocenił Jakub Kopiec z klasy III TPS. Zabawa przysporzyła wiele radości uczestnikom a zwycięzca wyszedł z biblioteki ze słodką nagrodą.kasztany

Trzy pogrzeby Mickiewicza i kłopot z wieszczami, czyli spotkanie uczniów ZS nr 6 z Panem Mazurkiewiczem w ZS nr 2

13 października uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Panem Mazurkiewiczem. Pan redaktor w przystępny sposób przybliżył młodzieży sylwetki poszczególnych pisarzy romantycznych, odwołując się do ciekawostek, których na próżno szukać na półkach z książkami.

DSC_2971      MAZURKIEWICZ

Gwiaździsty Rajd z Książką

1 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II Tyskim Rajdzie Gwiaździstym z Książką. Do zabawy zgłosiło się 17 tyskich szkół.

Przedstawiciele naszej szkoły odwiedzili filię nr 13 Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Tychach, gdzie mieli okazję wysłuchać historii biblioteki i zapoznać się z jej księgozbiorem. Następnie spacerkiem udali się do Parku Niedźwiadków. Tam czekała na grupę p. Jola Rolnik, która opowiadała o ciekawostkach naszego miasta.

Kolejnym punktem programu był przemarsz na Plac Baczyńskiego, gdzie zebrały się wszystkie grupy z różnych szkół. Na młodzież czekała tam p. Agnieszka Szymula z Muzeum Tyskiego. Uczestnicy mogli porozmawiać z przewodniczką o mieście, jego historii i zmianach jakie następują.

Każda szkoła miała za zadanie przygotować literkę, z których powstało kolorowe hasło; TYCHY DOBRE MIEJSCE DO CZYTANIA. Na zakończenie rajdu odczytywane były
z kostek ułożonych na placu wiersze K. K. Baczyńskiego.

SŁODKIE CZYTANIE

Na rozpoczęcie Miesiąca Bibliotek Szkolnych w bibliotece zorganizowano Słodkie czytanie.

Każdy, kto odwiedził bibliotekę 1 października został poczęstowany słodkościami.

Dziękujemy Kochani!

Tydzień Książek Zakazanych (27 września – 3 października)

Podczas obchodów Tygodnia Książek Zakazanych biblioteka zorganizowała wystawę Książki Zakazane. Ta międzynarodowa wywodząca się z USA kampania społeczna ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na działanie cenzury oraz potrzebę wolności czytania i tworzenia literatury.

Nasi czytelnicy z zainteresowaniem przeglądali książki, których z różnych powodów nie było wolno czytać. Toczyły się także dyskusje na temat Indeksu Giertycha – czyli listy książek, które w maju 2007 roku ówczesny minister edukacji Roman Giertych chciał wykreślić z listy lektur szkolnych.