Miesięczne archiwum: styczeń 2021

Katowicki Karnawał Komedii

Karnawał 2021 inny niż dotychczas, bez zimowych balów, maskarad i pochodów. Za to w doborowym towarzystwie gwarantującym doskonałą zabawę

😀

Już dziś o godzinie 19:00 Teatr Garnizon Sztuki w spektaklu „Same plusy”. Natomiast jutro „Inteligenci” odgrywani na scenie Teatru Śląskiego. Zapraszamy wszystkich do oglądania przedstawień teatralnych w wersji online.

Obraz może zawierać: 1 osoba

Zupa z ryby fugu

Dzisiaj w naszym cyklu „Zasmakuj w bibliotece” polecamy „Zupę z ryby fugu”.

Ryba fugu jest bardzo smaczna, ale jak będziemy obchodzić się z nią nieostrożnie – możemy otruć siebie i współbiesiadników. Podobnie jest z naszym życiem – trzeba zawsze myśleć, co robimy i jakie decyzje podejmujemy.

Bohaterki tej powieści przypominają trochę kucharza, który beztrosko bierze rybę fugu za ogon i w całości wrzuca ją do garnka…

Śniadaniowe love

„Od tego, jak zaczniemy dzień, zależy przecież wszystko – nasze samopoczucie, nasza kondycja, nasz humor i nasze zdrowie”.

Polecamy pyszną sałatkę , której wykonanie zajmie Ci kilka minut, a przepis znajdziesz wśród kolorowych śniadań Davida Beza w „ŚniadanLove”.

Krzysztof Kamil Baczyński

Setne urodziny obchodziłby dzisiaj Krzysztof Kamil Baczyński, który jest literackim patronem 2021 roku. Był niezwykłym człowiekiem – poetą, żołnierzem, związany z harcerskim batalionem AK „Zośka”. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia Kolumbów. Przed wojną marzył o karierze grafika i ilustratora. Napisał ponad 500 wierszy, około 20 opowiadań i kilkanaście poematów.

Mądrość sędziwego wieku, czyli fenomen babci i dziadka

Ktoś powiedział kiedyś, że ogród miłości wyrasta w sercu babci. Natomiast dziadek jest najlepszym sprzymierzeńcem wnuka w walce przeciwko wrogowi. Jedno jest pewne, iż babcia i dziadek tworzą wyjątkowy duet i oboje dają swoim wnukom wyjątkową lekcję życia.

Wszystkim młodszym i trochę starszym wnukom przypominamy o Dniu Babci i Dziadka. Złóżcie życzenia, porozmawiajcie lub po prostu bądźcie z nimi przez chwilę.

Wyśmienite literackie dania na miejscu lub na wynos

Na pewno zdarzyło wam się, jedząc np. zupę pomidorową, odkryć, iż za każdym razem smakuje ona inaczej, mimo że przygotowana została według stałego przepisu. Ta sama zupa a jednak w smaku trochę inna od poprzedniej. Podobnie jest z książkami, które czytane po raz drugi czy kolejny odkrywają przed nami nowe znaczenia.

Dzisiaj z naszego stałego bibliotecznego menu jako pierwszą polecamy książkę Fannie Flagg „Smażone zielone pomidory.” Jest to piękna, ponadczasowa powieść o sile przyjaźni, miłości, o ciepłych, niemalże wzorcowych relacjach między rodzicami a dziećmi. Lektura dla każdego, którą możecie się wciąż na nowo delektować.

Na końcu książki znajdziecie przepis na tytułowe smażone zielone pomidory 🙂