Archiwa kategorii: Aktualności

Światowy Dzień Mycia Rąk

Kochani!

Dzisiaj wyjątkowy dzień – Światowy Dzień Mycia Rąk.

Na 1 cm² naszych dłoni może znajdować się nawet 5 milionów zarazków. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), niemal 70% zakażeń i zatruć to efekt brudnych rąk. W obecnej sytuacji jest to niezmiernie ważne – mobilizujmy ludzi do używania wody i mydła!!!

Nietypowe książki cd.

Jak już wiecie są takie książki, które wykraczają daleko poza tradycyjnie pojmowane standardy wydawnicze. Każda z nich jest na swój sposób innowacyjnym projektem, choć wciąż pozostaje zwykłą książką. Poniżej możecie poznać jeszcze kilka najbardziej nietypowych projektów książek.

„Duch przekory” Edgara Allana Poe
Zaprojektowana przez Helen Friel specjalna edycja opowiadania Edgara Allana Poe pt. „Duch przekory”. Książka ta, aby mogła być prawidłowo odczytana, musi zostać zniszczona. Friel tak opowiada o swoim projekcie: „‚Duch przekory’ mówi o głosie wewnątrz każdego z nas, który skłania nas do robienia rzeczy, jakich wiemy, że nie powinniśmy robić. Każda strona jest perforowana metodą siatki z brakującymi fragmentami tekstu. Czytelnicy muszą przestrzegać łatwej instrukcji, jak podrzeć i złożyć poszczególne sekcje, aby odkryć brakujący tekst.”

Kolejna książka do składania. Powieść „The Book of Puzzles” służy nie tylko do czytania. Czytelnik wchodzi niejako w opowieść, w której staje się bohaterem. Dzięki tej pozycji można również rozwiązać wiele zagadek logicznych.
„The Book of Puzzles”
Powieść służy nie tylko do czytania, ale także do składania. Czytelnik wchodzi niejako w opowieść, w której staje się bohaterem. Dzięki tej pozycji można również rozwiązać wiele zagadek logicznych.

„Sensory-fiction” to zestaw: książka i kamizelka naszpikowana czujnikami. Te ostatnie w zależności od nastroju opowieści wyzwalają różnorodne bodźce: podnoszą temperaturę ciała, pozwalają kamizelce napełniać się powietrzem czy włączają różne rodzaje wibracji.
„Sensory-fiction”
Jest to zestaw: książka i kamizelka naszpikowana czujnikami. Te ostatnie w zależności od nastroju opowieści wyzwalają różnorodne bodźce: podnoszą temperaturę ciała, pozwalają kamizelce napełniać się powietrzem czy włączają różne rodzaje wibracji.

Chilijska artystka, Francisca Prieto, stworzyła książkę, która służy owszem do czytania, ale poezja (a właściwie antypoezja) w niej zawarta nabiera sensu jedynie po odpowiednim złożeniu kartek w bryłę dwudziestosześcianu.
„The Antibook”
Chilijska artystka, Francisca Prieto, stworzyła książkę, która służy owszem do czytania, ale poezja (a właściwie antypoezja) w niej zawarta nabiera sensu jedynie po odpowiednim złożeniu kartek w bryłę dwudziestosześcianu.

„Coffe Stains”
Książka autorstwa Marthy Hayden traktuje o zdrowotnym wpływie kawy i zrobiona jest z… resztek kawowych.

oryginalne-ksiazki
„Sto miliardów wierszy”
Tom poetycki Raymonda Queneau – francuskiego poety składa się z dziesięciu sonetów, zawierających te same rymy. Wszystkie są pocięte na równe paski, a każdy pasek zawiera jeden wers sonetu. Dzięki temu zabiegowi, czytelnik może sam zmieniać wersy, przekładając poszczególne paski. Jeśli wierzyć tytułowi, podobno można w ten sposób stworzyć sto tysięcy miliardów różnych utworów.

okaleczenie
„Oka-leczenie”
Na polskim literackim poletku też można znaleźć dzikich eksperymentatorów. Jednym z takich przykładów jest Zenon Fajfer i jego Oka-leczenie / (O)patrzenie, czyli w zasadzie… trójksiąg. Cała zabawa polega na tym, że zamiast trzech osobnych tomów czytelnik dostaje jeden, w którym wszystkie okładki są ze sobą połączone. Czytanie przez trzy osoby jednocześnie tej trylogii jest niemożliwe, nawet jedna osoba może mieć problem, aby umiejętnie utrzymać tę pozycję w rękach.

„Świątynia Kamienia”
Książka autorstwa krakowskiego artysty Andrzeja Bednarczyka posiada okładkę z betonu. W środku na kartach papieru znajdują się skaliste detale, surowe pejzaże z gór poprzeplatane drobnymi wierszami. Przez środek wszystkich kart przechodzi otwór, który w zamiarze artysty jest miniaturą studni, z kamykiem na dnie.

Źródło:
http://booklips.pl/zestawienia/11-nietypowo-zaprojektowanych-ksiazek/ oraz https://www.polityka.pl/galerie/1673214,6,13-najdziwniejszych-ksiazek-swiata.read h

Czytaj zmysłami

Istnieją książki, które można zjeść, powąchać, wypić lub zapalić. Są nie tylko szalonym pomysłem ich autora, ale i niezwykle kreatywnym rozwiązaniem, pobudzającym wyobraźnię w zupełnie nieszablonowy sposób. Zobaczcie parę najciekawszych projektów, dzięki którym czytanie staje się jeszcze bardziej wyjątkowym doświadczeniem.

„Das erste und einzige kochbuch”
Specjalna edycja jadalnej książki kucharskiej wydanej przez niemiecką firmę Koree & Gerstenberg Publishing. Przepisy są w niej wydrukowane na stronach z makaronu.
Po przeczytaniu można więc użyć kartki do upieczenia pysznej lasagni.

 „The Mirror Book”
„Książka-Lustro” autorstwa Johna Christie i Rona Kinga jest dokładnie tym, czym się wydaje. W zestawie z parą białych rękawiczek (aby nie zostawiać smug) otrzymujemy książkę o odkrywaniu samego siebie. Kiedy odwracamy strony, ręce odbijają się w lustrze, a gdy przyjrzymy się dokładnie, to również nasze twarze. Według autorów „książka ta jest kluczem do świata kontemplacji i wiedzy o samym sobie”.

„Rolling Words. A Smokable Songbook
Miłośnik marihuany Snoop Doggy Dogg wydał książkę oprawioną w materiał wykonany z przetworzonej konopi. Zawiera ona teksty rapera zapisane przy pomocy nietoksycznego tuszu na bibułkach. Po lekturze można więc wyrwać kartkę, która posłuży do zrobienia skręta. Na grzbiecie okładki jest draska do zapałek, więc – parafrazując innego znanego rapera – wiecie, co z tym zrobić.

„Good ideas glow in the dark”
Świecąca w ciemności książka zrobiona przez dwójkę chorwackich projektantów (Davor Bruneta i Nikola Žinić). Napisy na okładce można przeczytać jedynie w ciemności – w świetle dziennym książka wygląda jak gładki biały notes.

Książka do gotowania? Nick Bampton stworzył dziełko, którego strony zrobione zostały z jadalnego papieru. Na poszczególnych kartkach umieszczono przyprawy. W razie potrzeby należy po prostu wyrwać stronę i wrzucić ją do garnka.
Książka do gotowania? Nick Bampton stworzył dziełko, którego strony zrobione zostały z jadalnego papieru. Na poszczególnych kartkach umieszczono przyprawy. W razie potrzeby należy po prostu wyrwać stronę i wrzucić ją do garnka.
„Księga Dżungli 2”
Książka ta była dostępna jedynie w Hiszpanii jako wydanie promocyjne dla dziennikarzy z okazji premiery filmu „Księga Dżungli 2”. Jak widać, w tym przypadku tytuł należy odczytywać całkiem dosłownie, bo z okładki może wyrosną sporych rozmiarów trawa.

„Mechanical Word”
Jest to pięciotomowa seria książek mechanicznych zaprojektowana przez Karen Bleitz przy współpracy z poetą Richardem Pricem. Czytelnicy mogą wchodzić w interakcję z poezją poruszając poszczególnymi korbami. W ten sposób „odkryją moce kryjące się za konstrukcją komunikacji”.


„Design Criminals”
Mówiąc o jadalnych książkach, to jest kolejna pozycja, którą dosłownie możecie skosztować, tylko, że ta wykonana jest całkowicie z cukru, a druk powstał przy pomocy warzywnego tuszu.

Źródło:
http://booklips.pl/zestawienia/11-nietypowo-zaprojektowanych-ksiazek/ oraz
https://loungemagazyn.pl/czytaj-wszystkimi-zmyslami-najbardziej-nietypowe-ksiazki-swiata/

Serce szkoły ❤️

Nasza biblioteka jest wszędzie tam, dokąd dotarliśmy i dokąd jeszcze pójdziemy. To nie tylko miejsce, ale przede wszystkim osoby, które je tworzą poprzez swoją obecność.

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek mamy dla Was garść wspomnień z czasów przed zarazą 😉
Dzięki Wam my obchodzimy to święto każdego dnia ❤️

Empik

Na pewno każdy z Was słyszał o audiobookach. W tej chwili doskonale sprawdzą się podczas wykonywania domowych obowiązków oraz jako forma relaksu. Bardzo często czytane są przez znanych aktorów i celebrytów, ale nie tylko. Zachęcamy Was do zapoznania się z książkami czytanymi.

Naprzeciw wychodzi empik z doskonałą ofertą – dla wszystkich przez 60 dni udostępnia za darmo pakiet Premium, a tam można bezpłatnie korzystać z wielu e-booków i audiobooków.
Sprawdzone i już wykorzystywane przez nas Polecamy!

Do wszystkich

Kochani,
jeśli ktokolwiek martwi się, że nie zdążył wypożyczyć zadanej przez nauczyciela lektury i akurat nie posiada jej w swoich domowych zbiorach, zachęcamy, by skorzystał z bezpłatnych stron internetowych, których adresy podajemy poniżej. Znajdziecie tam wiele ciekawych utworów do przeczytania, nie tylko z listy lektur obowiązkowych, które z pewnością umilą czas spędzony w domu 🙂
https://wolnelektury.pl/
https://lektury.gov.pl/
https://polona.pl/

Pod poniższym linkiem znajdziecie bardzo obszerną listę bibliotek cyfrowych, archiwów i muzeów cyfrowych w Polsce:
http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-polsce/
i na świecie:
http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-swiecie/

Warto odwiedzić serwis Legimi, który udostępnił za darmo kolekcję 20 tytułów:
http://booklips.pl/newsy/legimi-odpowiada-na-apel-fundacji-powszechnego-czytania-i-udostepnia-za-darmo-ksiazki-dla-dzieci-i-mlodziezy/?fbclid=IwAR1F-B1FjbfboYtOvCkev7B-WdrP_tXbFMMM39HzcbiZ8Q1xXyxw1ldFF7w

Dbajcie o siebie i czytajcie książki. Bo jak mawiał Umberto Eco:  Kto czyta, żyje podwójnie.

Zachęcamy Rodziców, by także skorzystali z zasobów, które polecamy serdecznie WSZYSTKIM!!!
Do zobaczenia w szkole i w szkolnej bibliotece

Pozdrawiamy Was ciepło – wasze Panie z biblioteki