Miesięczne archiwum: luty 2021

Przekraczam granice

Ja… (w wykropkowane miejsce wpisz swoje imię) przekraczam granice i dołączam do najlepszego teamu sportowego

🙂

Zacznij od drobnej zmiany, ćwicz dla siebie: 3, 13 albo 30 minut, każdego dnia lub kilka razy w tygodniu, sam lub w grupie i małymi krokami zmierzaj do celu.Dzisiaj w naszej e-czytelni prezentujemy sylwetki sportowców, dla których sport to zawód i pasja. A nagrodą za wysiłek jest osobisty sukces. Czasami życie potrafi odwrócić się o 180 stopni a jedna mała zmiana pociąga za sobą kolejne, wielkie. Zatem małymi krokami do celu

💪

Czy wiesz, że … ?

Zaczynamy serię ciekawostek „Czy wiesz, że … ?” ze świata książek, bibliotek i czytelnictwa.

Na pierwszy rzut dość nietypowa i makabryczna informacja: w Bibliotece Uniwersyteckiej Harvarda odkryto trzy książki oprawione w ludzką skórę. By zidentyfikować inne potrzebne są badania DNA. O dziwo, nie jest to odosobniona historia. Podobno oprawianie książek w ludzką skórę było praktykowane od ok. XIII wieku. „Skórzane okładki” zwykle powstawały za sprawą wykorzystywania ciał skazanych na śmierć i „zdobiły” książki medyczne. Dla niektórych naszych przodków uważających, że ich skóra jest zbyt ładna, by ją marnować, był to pewien sposób na nieśmiertelność.

Małe przyjemności

Bo liczą się małe przyjemności 🙂

W naszej e-czytelni zima powoli wita się z wiosną. I dlatego na dobry początek dnia proponujemy przedwiosenne smoothie dodające energii, wzmacniające ciało i umysł. Zmiksuj owoce, które akurat masz pod ręką, baw się kolorami i delektuj się smakiem 🙂

Poza cywilizacją

Wyobraź sobie, że porzucono Cię na tropikalnej wyspie na 60 dni. Nie masz jedzenia, wody, ubrania, noża… Niczego. Czy masz to czego trzeba, by przetrwać?

Na weekend polecamy szaloną opowieść Eda Stafforda, obok której nie da się przejść obojętnie.

Ruch to zdrowie

Każda forma ruchu jest dobra i wskazana (jeśli tylko zdrowie pozwala). Tym razem proponujemy Wam książki, które inspirują do podejmowania aktywności fizycznej. Sport działa także kojąco na nerwy, wycisza umysł, dodaje energii w codziennym życiu. Teraz w tak trudnym czasie jest to szczególnie ważne.

Poezja nie tylko na Walentynki

Jak wiadomo, miłość jest niewyrażalna w słowach. Znaleźli się jednak tacy, którzy próbowali. Te wiersze nigdy się nie zestarzeją. Zawsze będą wzruszać i rozczulać. Bo o miłości nikt tak pięknie nie opowiada jak… poeci.

Z okazji zbliżającego się święta zakochanych proponujemy Wam garść magicznej poezji

❤️

Tłusty czwartek – „tłuste” książki

W ostatni czwartek przed Wielkim Postem, zwanym tłustym czwartkiem, tradycyjnie w Polsce ludzie jedzą słodycze, przeważnie pączki i faworki. Kiedyś pączki niekoniecznie wypełnione były czekoladą, marmoladą czy adwokatem – przed laty ludzie objadali się wypiekami z boczkiem, słoniną lub mięsem w innej postaci.

Na święto pączka proponujemy najbardziej smakowite, grube książki z naszych zbiorów. Dziś nie licz kalorii, licz przeczytanie kartki!

Herbatniki z jagodami

czyli pomysł na literacki deser i nie tylko

😀

Dziś z naszego bibliotecznego menu serwujemy specjał należący do „owocowej serii” Izabeli Sowy. „Herbatniki z jagodami” to książka, która urzeka lekką, przyjemną, pełną humoru a zarazem niebanalną narracją. Lektura w sam raz na dzisiejsze popołudnie. A przy okazji inspiracja na szybki, smaczny deser.

Jak zamieszać w swoim życiu…

Jeśli w Twojej diecie brakuje witamin, jesz w pośpiechu lub chcesz wygrać ze stresem – dziś propozycja na koktajl z książki Katarzyny Błażejewskiej „Jak zamieszać w swoim życiu, czyli koktajle dla zdrowia i urody”. Wszystkie zamieszczone tam przepisy pozwalają cieszyć się wspaniałym smakiem oraz doskonałym, odżywczym działaniem najróżniejszych owoców i warzyw.

Takie koktajle poprawią Ci cerę, nastrój i… życie

😉

Smacznego mieszania!

Dzień pozytywnego myślenia

Według naukowców pozytywne myślenie przynosi wiele korzyści natury psychicznej jak i fizycznej. Myśląc pozytywnie, po prostu wzmacniasz swoją odporność i poprawiasz jakość życia.

I pamiętaj. Pozytywnego myślenia można się nauczyć. Zacznij od prostej rzeczy, każdego dnia uśmiechaj się do siebie i otaczających cię ludzi. To pierwszy i chyba najważniejszy krok do przemodelowania mózgu nawet największego smutasa

😃