Miesięczne archiwum: styczeń 2015

„Wasza” książka w roku 2014

Według czytelników naszej biblioteki najlepszą książką i tym samym najczęściej wypożyczaną pozycją literacką w roku 2014 był utwór „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins. I tu pojawia się pytanie, dlaczego właśnie ta powieść cieszyła się tak dużym powodzeniem wśród uczniów? Być może dlatego, że spełnia kryteria dobrej książki młodzieżowej, którą cechuje: szybka akcja, płynny, prosty język, a wykreowani bohaterowie, stają przed problemami ponad swój wiek. Jest to z pewnością lektura dla dojrzałych, młodych ludzi, którzy potrafią dostrzec najbardziej wyrafinowane formy okrucieństwa i mają w sobie na tyle odwagi, by się temu przeciwstawić.
Igrzyska_smierci

Alice Munro – po raz pierwszy w naszej bibliotece

Zachęcamy do zapoznania się z twórczością literacką Alice Munro, kanadyjskiej pisarki, laureatki nagrody Nobla w 2013 roku.
Munro bohaterkami swoich opowiadań uczyniła przede wszystkim kobiety. Są to zwykle postacie delikatne, melancholijne, wdające się w przelotne romanse, mocno osadzone w rzeczywistości, której dane jest im żyć. Opowiadania mają doskonale zarysowane tło, czytelnik dużo dowiaduje się nie tylko o samej bohaterce ale również o bliskich jej osobach, które w sposób naturalny uwikłane są w życie przedstawionych kobiet.
Książki Munro przetłumaczone były na ponad 20 języków, a jej twórczość została wyróżniona plejadą nagród literackich.

W naszych zbiorach znajdują się następujące książki tej pisarki:

  • „Księżyce Jowisza”
  • „Taniec szczęśliwych cieni”
  • „Miłość dobrej kobiety”
  • „Zbyt wiele szczęścia”
  • „Coś, o czym chciałam ci powiedzieć”

Nowy rok – nowe wyzwania czytelnicze :)

Witamy Was w Nowym Roku 2015!
Mamy nadzieję, że świąteczno-noworoczna przerwa wpłynęła na Was pozytywnie. Z pewnością odpoczęliście już po sylwestrowych zabawach i wkroczyliście w Nowy Rok z nowymi postanowieniami, pełni sił i chęci do działania. Pamiętajcie, że każdy rok jest niczym książka, która ma 365 stron i tylko od Was zależy, co na nich zapiszecie. A póki co zapraszamy do nas po kolejną dawkę emocji, wrażeń związanych z tym, co już zostało zapisane 🙂

20150105_082142