Archiwa kategorii: Pisarze

Baczyński i Różewicz

Ostatni już tydzień z literackimi patronami roku 2021.

Przypomnijcie sobie sylwetki dwóch, wybitnych przedstawicieli Pokolenia Kolumbów.
Krzysztof Kamil Baczyński kojarzony jest przede wszystkim z wierszami o tematyce wojennej. Niewielu wie, że jest autorem pięknych wierszy miłosnych i erotyków. Tadeusz Różewicz natomiast, nazywany jest najmocniejszym głosem „pokolenia zabitego”.
Zapraszamy.

Stanisław Lem

41 milionów książek
52 języków tłumaczeń
Stulecie urodzin Lema –
święto kultury, technologii i nauki

Stanisław Lem to jeden z największych pisarzy XX wieku, innowator i zarazem klasyk, obdarzony niepowtarzalnym poczuciem humoru i ironii. Jest najczęściej tłumaczonym polskim autorem i jednym z najbardziej znanych twórców literatury SF na świecie. Światową sławę i popularność przyniosło mu przede wszystkim dzieło „Solaris” – wielopoziomowa opowieść o odkrywaniu Innego na obcej planecie, ale także w sobie i w drugim człowieku.
Zachęcamy Was do zapoznania się z twórczością Lema, lub choć niektórymi cytatami, oraz do obejrzenia galerii okładek wydań „Solaris” https://roklema.pl/galeria-solaris/

Patroni roku 2021

Rok 2021 został ustanowiony Rokiem Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, dlatego chciałybyśmy przybliżyć Wam sylwetki i twórczość tych wybitnych pisarzy.

Listopad dedykujemy poszczególnym literatom z w/w czwórki. Zachęcamy do odwiedzania biblioteki.

Poezja nie tylko na Walentynki

Jak wiadomo, miłość jest niewyrażalna w słowach. Znaleźli się jednak tacy, którzy próbowali. Te wiersze nigdy się nie zestarzeją. Zawsze będą wzruszać i rozczulać. Bo o miłości nikt tak pięknie nie opowiada jak… poeci.

Z okazji zbliżającego się święta zakochanych proponujemy Wam garść magicznej poezji

❤️

(Nie)Odjazdowe życie

Dzisiaj polecamy Wam jedną z naszych „świeżynek”.

Bracia Collins to rozpoznawalna marka wśród wielu fanów motoryzacji. Ale czy tak naprawdę wiemy jaka była ich droga do sukcesu?

Tę książkę można potraktować jak opowieść o zwycięstwie na przekór wszystkim przeciwnościom. Można jak literaturę motywacyjną, bo mówi ona także o tym, że nie wolno porzucać marzeń. A można też potraktować ją po prostu jako fascynującą historię o tym, jak Grzesiek i Rafał stali się Gregiem i Ralphem.

Wiedźmikołaj

Byliście grzeczni? Do nas w tym roku już zawitał… „Wiedźmikołaj”. Polecamy Wam fantastyczną opowieść pełną humoru, ale… musicie wierzyć – niestety, brak wiary ludzi sprawia, że Wiedźmikołaj znika…
Sięgnijcie także po inne zaskakujące części cyklu „Świat dysku” Terry’ego Pratchetta.

Walt Disney

Pozostając pod wpływem postaci z bajek zachęcamy Was do zapoznania się z człowiekiem, który stworzył Myszkę Miki oraz stał się legendą animacji i filmu.
https://view.genial.ly/5fa26219560aa70d7289215e/horizontal-infographic-review-walt-disney