Miesięczne archiwum: Październik 2014

Sięgnij po klasykę

Klasyka jest to ogół dzieł uważanych za najcenniejsze w literaturze. Specjalnie dla Was prezentujemy książki z naszego księgozbioru, które nieustannie wzruszają, bawią i uczą.
Przyjdź, podejdź do wyeksponowanego regału i wybierz coś dla siebie!

20141020_124301

24. Tato, W. Wharton

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

mmbs1

W październiku świętujemy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Po raz pierwszy obchodziliśmy Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych w 1999 roku. Początkowo był to tylko jeden dzień, w czwarty poniedziałek października, a od czterech lat jest to cały miesiąc! Celem akcji jest zwrócenie uwagi i uświadomienie wszystkim, jak ogromną rolę biblioteki odgrywają w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

W roku bieżącym hasłem przewodnim święta są słowa Umberto Eco
„Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

W naszej szkole oprócz wystawy, wycieczki i konkursu dla klas pierwszych jak co roku rusza akcja Podaruj książkę bibliotece. Jeżeli macie ciekawą, przeczytaną książkę, której chcecie podarować drugie życie, to koniecznie podarujcie ją naszej bibliotece. Sprawicie tym radość nam i naszym czytelnikom.

Pamiętajcie –
każda książka to Wasza cegiełka w nasz wspólny księgozbiór!

pkb

Z tegorocznego lata najbardziej zapamiętam…

Tuż po wakacjach, na dobry początek :),  ogłosiliśmy konkurs fotograficzno-literacki pt. Z tegorocznego lata najbardziej zapamiętam… Zadaniem uczestników było dostarczenie fotografii z wakacji wraz z krótkim opisem inspirowanym zdarzeniem, miejscem, osobami znajdującymi się na wybranym zdjęciu. Jury przyznało wyróżnienie uczniowi klasy II TPS Dawidowi Rauhutowi za humorystyczne podejście do tematu.

Poniżej przedstawiamy wyróżnioną pracę:

Wypłynęliśmy sobie na pontonie, który czasem niestety tonie.
Chcieliśmy się uratować, ale zaczęliśmy troszkę panikować.
Wody było już do kostek, a do tego bolał mnie wyrostek.
Uratować nas się już nie dało, lecz cudem wyszliśmy z tego cało.
Morał z tego krótki i niektórym znany. Do Wisły wyjeżdżaj z kumplami :)

konkurs

Tydzień Zakazanych Książek

29 września rozpoczęła się wystawa Książki Zakazane. Jest to międzynarodowa, wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych akcja, której celem jest propagowane wolności słowa i ukazywanie zagrożeń związanych z cenzurowaniem treści ze względów politycznych, światopoglądowych czy obyczajowych.
Lekturami zakazanymi w różnych okresach były nie tylko takie książki jak „Manifest Komunistyczny”, „Rok 1984″ George Orwella czy Biblia, ale także „Czerwony kapturek” czy „Charlie i fabryka czekolady”. Jakie były przyczyny tego rodzaju zakazów? Czy istnieją jeszcze zakazane książki?
Wszystkich zainteresowanych odpowiedzią na te pytania zapraszamy do biblioteki szkolnej, a także o rozejrzenie się po szkolnych korytarzach, gdzie znajdziecie ciekawostki o zakazanych książkach.
20140930_143205