Archiwa kategorii: Wystawy

Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem…

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości biblioteka szkolna przygotowała szereg akcji. Stworzono wystawy: Droga do niepodległości, Z czym Ci się kojarzy wolność, Niepodległość w malarstwie. Zorganizowano spotkanie czytelnicze Polsko, nie jesteś już niepodległą – wiersze o niepodległości oraz spotkanie muzyczne Na patriotyczną nutę. Spektakularnym zdarzeniem był „Flash mob” – nasi uczniowie wykonali napis Wolność kocham
i rozumiem
, który prezentowali w przestrzeni publicznej. Największym zainteresowaniem cieszył się quiz interaktywny Kocham Cię Polsko będący zwieńczeniem całego tygodnia.

Wiosna

Za oknem wprawdzie jeszcze zimowa aura, ale w naszej bibliotece już widać pierwsze oznaki wiosny. Zrobiłyśmy wielkie wiosenne porządki na półkach, odkurzając trochę zapomniane książki. Zapraszamy do lekkiej, przyjemnej lektury.

29467863_2052282411466017_5378269781625405440_n

Kobieta w różnych kulturach

„Kobieta w różnych kulturach”, czyli literacki Dzień Kobiet w bibliotece wyróżniał się promocją literatury dotyczącej kobiet pochodzących z najdalszych krajów świata. Podczas długiej przerwy można było zobaczyć pokaz slajdów obrazujących życie kobiet w różnych zakątkach Ziemi. Dla każdej młodej kobietki, która w tym dniu wypożyczyła książkę, przewidziany był słodki upominek.

„Ładna buzia zawsze się w końcu zestarzeje. Zgrabne ciało zniekształci się z wiekiem, ale wewnętrznego piękna nie zabierze kobiecie nikt…!”
kobiety

Halloween

Strrrasznie ekscytująca literatura! Wyszarpnij coś na Halloween, bo zrobi to za Ciebie wiedźma ;)

Nie z tej ziemi…

Odskocznią od codzienności był dla naszych uczniów wczorajszy wyjazd do Filharmonii Śląskiej. Podczas koncertu „Nie z tej ziemi…” wysłuchali oni kompozycji W.A.Mozarta, R. Straussa oraz muzyki z filmów science fiction, połączonych z projekcją fragmentów. Dzięki temu przenieśli się w inną rzeczywistość – przestrzeń kosmiczną pełną różnorodnych dźwięków i brzmień.

Zaskoczeniem dla niektórych był fakt, że w tego typu miejscach kultury wcale nie jest nudno ;) Uczniowie zapewnili, że chętnie wezmą udział w kolejnych koncertach!

20171012_104353

Tydzień Zakazanych Książek

Tydzień Zakazanych Książek to międzynarodowa kampania społeczna wywodząca się z USA. Akcja, w tym roku przypadająca od 24-30 września, jest organizowana od 1982 roku a w Polsce święto obchodzimy już po raz siódmy. Najważniejszym celem jest zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności słowa i ukazywanie zagrożeń związanych z ograniczaniem dostępu do informacji i cenzurowaniem treści.

Nasza biblioteka także włącza się do akcji prezentując książki, których czytanie może być… zbrodnią. Jest to doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o ciekawych przypadkach z historii literatury, którym towarzyszy aura tajemniczości i skandalu. Wszystkich chętnych zapraszamy do zasmakowania „zakazanego owocu”.

Wycieczka „logistyków” do Biblioteki Śląskiej

13 czerwca uczniowie klasy 1 TL wybrali się z nami na wycieczkę do Biblioteki Śląskiej. Głównym zamierzeniem było zapoznanie się z systemem przechowywania zbiorów, czyli  z zautomatyzowanym magazynem wysokiego składowania, który zajmuje dwie ostatnie kondygnacje budynku.

Dla „logistyków” szczególnie ciekawe były szczegóły z magazynu:

  • 16 000 pojemników z najczęściej pożyczanymi książkami,
  • 5 sekcji magazynowych,
  • 8 metrów wysokości i 18 metrów długości mają konstrukcje regałów,
  • 5 robotów (Mustangi) podaje pojemniki,
  • 3 m/s to prędkość z jaką poruszają się maszyny,
  • 3 min. to czas, w jakim maszyny znajdują zamówioną książkę.

Przekazaniu woluminów do wypożyczalni lub czytelni służy system transportu wewnętrznego Telelift-UniCar, złożony z wózków, sieci torów i stacji odbiorczych.
Wszystko razem umożliwia zrealizowanie zamówienia w ciągu około 15 minut.

Po odwiedzeniu magazynu uczestniczyliśmy w pokazie przygotowanym w ramach programu BŚ „Inter Libros” – Zanim pojawiła się empetrójka – płyty analogowe, pocztówki, kasety.

W czasie wycieczki uczniowie zyskali nową wiedzę techniczną a przy okazji zapoznali się z wystawą przygotowaną w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki Pamięć Kościuszki, zwiedzili Bibliotekę i dowiedzieli się co nieco o jej historii.