Miesięczne archiwum: Listopad 2014

Młoda filharmonia, czyli muzyczne inspiracje

21 listopada uczniowie z klasy II TPS oraz IV TL/TPT wzięli udział w koncercie edukacyjnym w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Koncert poświęcony był muzyce romantycznej, inspirowanej pięknem i potęgą gór. Usłyszano uwerturę do opery Halka polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki, poemat symfoniczny Blanik czeskiego twórcy Bedricha Smetany oraz kompozycję rosyjskiego artysty Musorgskiego Sabat czarownic.
Utwory w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej imienia Henryka Mikołaja Góreckiego zostały przyjęte z aplauzem. Zachwyt wzbudziła harmonia dźwięków, wydobywającą się z kilkudziesięciu instrumentów.

Nie tylko książki nie lubią tłuszczu

Wraz z nadejściem jesienno-zimowej aury, biblioteka szkolna zatroszczyła się o wzmocnienie sił zarówno witalnych jak i intelektualnych naszych czytelników. W czasie przerw serwowano sałatkę owocową oraz zachęcano do lektury różnych pozycji książkowych. Okazuje się, że dla zdrowia duszy i ciała potrzebna jest między innymi odpowiednia dawka witamin i minerałów oraz umiejętność relaksowania się np. przy dobrej książce :-)

Podaruj książkę bibliotece

W październiku po raz kolejny została przeprowadzona akcja Podaruj książkę bibliotece. Dzięki Waszej inicjatywie, zbiory biblioteczne powiększyły się o 13 nowych pozycji zarówno z literatury polskiej jak i obcej. Wśród nowości znalazły się między innymi Marina Carlosa Ruiza Zafona oraz Carrie Stephena Kinga. Wszystkim osobom, które przyczyniły się do wzbogacenia naszego księgozbioru serdecznie dziękujemy.

Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

mmbsz
Już od kilku lat, w październiku włączamy się do akcji: Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku nasz program obchodów święta zawierał szereg ciekawych propozycji.

Na dobry początek przygotowano wystawę Zakazane książki. Wyeksponowano dzieła literackie, które w różnych okresach nie zostały dopuszczone przez cenzurę do powszechnego obiegu, natomiast obecnie stanowią kanon literatury światowej.
Kolejne dni października upłynęły pod hasłem Sięgnij po klasykę. Zaprezentowano książki
z bibliotecznego księgozbioru, które nieustannie wzruszają, bawią i uczą.
Dla uczniów stawiających pierwsze kroki w murach naszej szkoły zorganizowano konkurs
Z polszczyzną za pan brat
konkurs
a maturzystom zbliżającym się do końca edukacji w szkole średniej zorganizowano wycieczkę do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach, aby przybliżyć im sposób zdobywania wiedzy i informacji na studiach.
20141030_093612
W październiku nawiązaliśmy współpracę z ogólnopolskim blogiem Biblioteki szkolne online, na którym zostały umieszczone nasze najciekawsze inicjatywy, jednocześnie wpisując naszą bibliotekę do grona najaktywniejszych bibliotek w Polsce.
Przez cały październik trwała akcja Podaruj książkę bibliotece. Każdy mógł ofiarować bibliotece wybraną pozycję literacką i tym sposobem nie tylko wzbogacić szkolny księgozbiór o nowe dzieła, ale przede wszystkim sprawić, by jego ulubione książki, mówiąc za Paulem Coelho, „podróżowały, by dotykały je inne ręce, by cieszyły inne oczy.”

Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się do udziału w wymienionych wydarzeniach. Mamy nadzieję, że taka frekwencja będzie dopisywała cały czas – nie tylko w październiku!

Konkurs „Z polszczyzną za pan brat”

5 listopada dla uczniów stawiających pierwsze kroki w murach naszej szkoły został zorganizowany konkurs biblioteczno-polonistyczny Z polszczyzną za pan brat. Trzyosobowe drużyny musiały wykazać się znajomością słowników, poprawną polszczyzną a także wyobraźnią. Uczniowie nie tylko pogłębili swoją wiedzę, ale przede wszystkim dobrze się bawili.

Konkurs podsumował Pan Dyrektor, wręczając jednocześnie uczestnikom upominki.

I miejsce zajęła klasa 1 TIN
II miejsce zajęła klasa 1 TL
III miejsce zajęła klasa 1 TL/TPT

Wycieczka do CINiBA w Katowicach

30 października uczniowie klas maturalnych uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach.

W pierwszej kolejności zwiedzili nowoczesny budynek, przy okazji dowiadując się, na czym polega hybrydowy charakter biblioteki i w jaki sposób korzystać z jej zbiorów. Następnie w sali dydaktycznej wzięli udział w warsztatach, na których zapoznali się z różnorodnymi źródłami informacji oraz doskonalili umiejętność korzystania ze źródeł elektronicznych. Między innymi dowiedzieli się czym są Cyfrowe Biblioteki oraz jak korzystać z czasopism elektronicznych i multiwyszukiwarek.

Ponadto w holu biblioteki młodzież mogła zobaczyć wystawę Artur Starczewski – Plakaty. Profesor Starczewski był laureatem licznych nagród i wyróżnień uzyskanych na polskich i międzynarodowych konkursach plakatu. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i na świecie.

Mamy nadzieję, iż zapoznanie uczniów z tym regionalnym ośrodkiem, otwartym na różnorodność oczekiwań użytkowników w zakresie nauki, kultury i edukacji, przyczyni się do wszechstronnego rozwoju przyszłych studentów i zachęci ich do dalszych poszukiwań intelektualnych.