Miesięczne archiwum: Listopad 2013

Wycieczka do BŚ i CINiBA

W ramach zakończenia obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, którego hasło brzmiało „Biblioteki szkolne – bramy do życia”, 6 listopada 2013r. uczniowie klas maturalnych wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Biblioteki Śląskiej oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach.

W trakcie zwiedzania BŚ uczniowie obejrzeli ważniejsze agendy czytelnicze, zapoznali się z zasadami korzystania ze zbiorów oraz automatycznym systemem transportowania i wyszukiwania zbiorów.

Następnie udaliśmy się do CINiBA, która powstała z połączenia zbiorów Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego. To przede wszystkim nowoczesny gmach na miarę XXI wieku. Młodzież zwiedziła trzy kondygnacje budynku, zobaczyła obszerne magazyny, dowiedziała się jak działa okienko do oddawania książek oraz w jaki sposób skorzystać z „samowypożyczacza”. Ponadto uczniowie zostali zaproszeni do multimedialnej sali konferencyjnej, gdzie bibliotekarz opowiedział o dostępie do źródeł elektronicznych jakie oferuje CINiBA.

Zdobyte informacje na temat wysokiej jakości usług tych regionalnych ośrodków naukowych są niezbędne dla przyszłych studentów.

Podaruj książkę bibliotece

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych biblioteka szkolna przeprowadziła po raz drugi akcję „Podaruj książkę bibliotece”.
Przez cały październik każdy mógł ofiarować bibliotece wybraną pozycję literacką i tym sposobem nie tylko wzbogacić szkolny księgozbiór o nowe dzieła, ale przede wszystkim sprawić, by jego ulubione książki, mówiąc za Paulem Coelho, „podróżowały, by dotykały je inne ręce, by cieszyły inne oczy.”
Zgromadziliśmy 83 książki o łącznej wartości 1384,76zł. Na biblioteczne półki trafią zarówno lektury, nowości wydawnicze jak i literatura popularnonaukowa.

1463402_1383617438547663_1967456758_n

Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy!