Miesięczne archiwum: Maj 2015

Nominacje do Nagrody Literackiej NIKE 2015

14 maja 2015r. podczas Warszawskich Targów Książki została ogłoszona lista utworów nominowanych do Literackiej Nagrody Nike 2015. O tytuł najlepszej książki roku 2015 ubiegają się: 6 powieści, 6 tomików wierszy, 2 tomy esejów, 2 reportaże, biografia oraz tom opowiadań.

Nominowane powieści to: „Matka Makryna” Jacka Dehnela, „Guguły” Wioletty Grzegorzewskiej, „Sońka” Ignacego Karpowicza, „Wschód” Andrzeja Stasiuka, „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, „Szum” Magdaleny Tulli, „Drach” Szczepana Twardocha.

O nagrodę ubiegają się tomiki poetyckie: „Świat fizyczny” Łukasza Jarosza, „Klangor” Urszuli Kozioł, „Nauka o ptakach” Michała Książka, „Umlauty” Tomasza Pietrzaka, „Przez sen” Jacka Podsiadło, „Kochanka Norwida” Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, „Asymetria” Adama Zagajewskiego.

Nominowano także biografię – „Strzelecki” Magdaleny Grochowskiej oraz zbiory esejów: „Prześniona rewolucja” Andrzeja Ledera, „Pupilla” Katarzyny Przyłuskiej-Urbanowicz.

Wśród nominowanych książek są też reportaże: „Angole” Ewy Winnickiej i „Cudowna” Piotra Nesterowicza.

Laureata poznamy w pierwszą niedzielę października i od razu postaramy się powiększyć biblioteczny księgozbiór o tę cenną pozycję.

Młodzi głosują

30 kwietnia w naszej szkole w ramach ogólnopolskiego projektu Młodzi głosują odbyła się symulacja wyborów prezydenckich. W tym dniu uczniowie mogli oddać głos na jednego wybranego przez siebie kandydata. Nad sprawnym przebiegiem wyborów czuwała specjalnie do tego celu powołana komisja rekrutująca się z uczniów naszej szkoły. Funkcję lokalu wyborczego pełniła w tym dniu czytelnia biblioteki ZS nr 6.

W głosowaniu wzięło udział 216 uczniów (46%), oddano 203 ważne głosy.

Według naszych wyborców pierwsze miejsce, większością głosów (98), zajął Janusz Korwin-Mikke.
Na kolejnych miejscach uplasowali się:
Paweł Kukiz (39)
Magdalena Ogórek (20)
Bronisław Komorowski (18)
Andrzej Duda (17)
Janusz Palikot (4)

Całą galerię zdjęć z tego wydarzenia możecie obejrzeć tutaj

Nowe książki

Nasza biblioteka wzbogaciła się o 9 nowych książek, które sami wybraliście. Zgodnie z wynikami z Ogólnopolskich Wyborów Książek przeprowadzonych w naszej szkole zakupiono te, których jeszcze nie mieliśmy.

Zapraszamy do czytania :)

Dmitry Glukhovsky, Metro 2033
Jeremy Clarkson, Świat według Clarksona – Przecież nie proszę o wiele