Archiwa kategorii: Spotkania

Książka cenna jak brylant

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zostaliśmy zaproszeni do Szkoły Podstawowej nr 18 na wspólne czytanie bajek. Uczniowie dobrze się bawili podczas słuchania opowieści o niechcianej książce. Efektem lektury było wykonanie kolorowych planów domów wypełnionych książkami oraz poznanie zalet czytania.

Karnawałowa podróż sentymentalna

5 lutego odwiedziliśmy seniorów ze świetlicy przy kościele pw. bł. Karoliny.
Uczniowie zaprosili starsze osoby w karnawałową podróż sentymentalną przy muzyce z lat ich młodości. Mimo różnic pokoleniowych wszyscy dobrze się bawili i miło spędzili czas.

Warsztaty plastyczne

Dziękujemy wszystkim zainteresowanym za udział w warsztatach plastycznych. Utworzyliśmy kilkadziesiąt przepięknych, bożonarodzeniowych kartek, które zostaną przekazane do Hospicjum.

Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem…

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości biblioteka szkolna przygotowała szereg akcji. Stworzono wystawy: Droga do niepodległości, Z czym Ci się kojarzy wolność, Niepodległość w malarstwie. Zorganizowano spotkanie czytelnicze Polsko, nie jesteś już niepodległą – wiersze o niepodległości oraz spotkanie muzyczne Na patriotyczną nutę. Spektakularnym zdarzeniem był „Flash mob” – nasi uczniowie wykonali napis Wolność kocham
i rozumiem
, który prezentowali w przestrzeni publicznej. Największym zainteresowaniem cieszył się quiz interaktywny Kocham Cię Polsko będący zwieńczeniem całego tygodnia.

Kosmosmerf – najważniejsza jest przyjaźń

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zostaliśmy zaproszeni do Szkoły Podstawowej nr 18 na wspólne czytanie bajek. Uczniowie dobrze się bawili podczas słuchania opowieści o „Kosmosmerfie”. Efektem lektury było wykonanie kolorowych rakiet i poznanie wartości przyjaźni.

W świątecznym klimacie – spotkanie w Świetlicy Seniora

15 grudnia młodzież z naszej szkoły wzięła udział w przedświątecznym spotkaniu w Świetlicy Seniora. Z tej okazji tradycyjnie uczniowie przygotowali coś dla duszy i ciała. Oprócz pięknie wyśpiewanych pastorałek oraz wyrecytowanych wierszy przygotowano dla podopiecznych świetlicy słodki poczęstunek. Podczas spotkania, zarówno młodsze jak i starsze pokolenie, wymieniło swoje spostrzeżenia na temat przeżywania, obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia tutaj

20171215_121323

Wycieczka „logistyków” do Biblioteki Śląskiej

13 czerwca uczniowie klasy 1 TL wybrali się z nami na wycieczkę do Biblioteki Śląskiej. Głównym zamierzeniem było zapoznanie się z systemem przechowywania zbiorów, czyli  z zautomatyzowanym magazynem wysokiego składowania, który zajmuje dwie ostatnie kondygnacje budynku.

Dla „logistyków” szczególnie ciekawe były szczegóły z magazynu:

  • 16 000 pojemników z najczęściej pożyczanymi książkami,
  • 5 sekcji magazynowych,
  • 8 metrów wysokości i 18 metrów długości mają konstrukcje regałów,
  • 5 robotów (Mustangi) podaje pojemniki,
  • 3 m/s to prędkość z jaką poruszają się maszyny,
  • 3 min. to czas, w jakim maszyny znajdują zamówioną książkę.

Przekazaniu woluminów do wypożyczalni lub czytelni służy system transportu wewnętrznego Telelift-UniCar, złożony z wózków, sieci torów i stacji odbiorczych.
Wszystko razem umożliwia zrealizowanie zamówienia w ciągu około 15 minut.

Po odwiedzeniu magazynu uczestniczyliśmy w pokazie przygotowanym w ramach programu BŚ „Inter Libros” – Zanim pojawiła się empetrójka – płyty analogowe, pocztówki, kasety.

W czasie wycieczki uczniowie zyskali nową wiedzę techniczną a przy okazji zapoznali się z wystawą przygotowaną w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki Pamięć Kościuszki, zwiedzili Bibliotekę i dowiedzieli się co nieco o jej historii.

 

Dzień Książki

24 kwietnia uczniowie z klasy 2 TPS oraz 1 TL razem z innymi uczniami tyskich szkół świętowali Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Spotykając się w Mediatece wzięli udział w akcji Czytanie w przestrzeni publicznej. Sięgając po książki udowadniali, że czytać może każdy i wszędzie!

Maraton czytelniczy w SP nr 35

3 kwietnia reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w maratonie czytelniczym w Szkole Podstawowej nr 35. Karolina, Marek oraz Mateusz z klasy III TL przeczytali młodym czytelnikom książkę „Dzwoń pod 112”. Książka swoją treścią i typografią zachęca do czytania a jednocześnie przypomina w jakich sytuacjach należy korzystać z linii ratunkowej.

Dzieci za wspólnie spędzony czas przy czytaniu podarowały kolejne ręcznie wykonane sowy.

20170404_124050

 

Podróż sentymentalna w Świetlicy Seniora

10 marca po raz kolejny młodzież naszej szkoły odwiedziła grupę seniorów w Świetlicy przy parafii bł. Karoliny. Tym razem uczniowie zabrali starsze osoby w podróż sentymentalną, przypominając najpiękniejsze utwory muzyczne z dawnych lat oraz inną wersję:) znanej bajki. Jak zwykle przedstawienie spotkało się z dużym aplauzem publiczności.

IMG_2004IMG_2002