Miesięczne archiwum: listopad 2021

Literacki kalendarz adwentowy

Od 1 grudnia rozpoczynamy przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i z niecierpliwością odliczamy każdy dzień. By umilić ten czas proponujemy coodzienne spotkania z literaturą i tradycją świąteczną w formie Literackiego Kalendarza Adwentowego.

Dla pierwszego czytelnika, który „zerwie” kartkę z kalendarza czeka niespodzianka.

Baczyński i Różewicz

Ostatni już tydzień z literackimi patronami roku 2021.

Przypomnijcie sobie sylwetki dwóch, wybitnych przedstawicieli Pokolenia Kolumbów.
Krzysztof Kamil Baczyński kojarzony jest przede wszystkim z wierszami o tematyce wojennej. Niewielu wie, że jest autorem pięknych wierszy miłosnych i erotyków. Tadeusz Różewicz natomiast, nazywany jest najmocniejszym głosem „pokolenia zabitego”.
Zapraszamy.

Stanisław Lem

41 milionów książek
52 języków tłumaczeń
Stulecie urodzin Lema –
święto kultury, technologii i nauki

Stanisław Lem to jeden z największych pisarzy XX wieku, innowator i zarazem klasyk, obdarzony niepowtarzalnym poczuciem humoru i ironii. Jest najczęściej tłumaczonym polskim autorem i jednym z najbardziej znanych twórców literatury SF na świecie. Światową sławę i popularność przyniosło mu przede wszystkim dzieło „Solaris” – wielopoziomowa opowieść o odkrywaniu Innego na obcej planecie, ale także w sobie i w drugim człowieku.
Zachęcamy Was do zapoznania się z twórczością Lema, lub choć niektórymi cytatami, oraz do obejrzenia galerii okładek wydań „Solaris” https://roklema.pl/galeria-solaris/

Niepodległa w poezji

Jutro przypada kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji zapraszamy Was do biblioteki oraz na szkolne korytarze, by przypomnieć sobie najpiękniejsze wiersze, które przepełnione są miłością do ojczyzny. Ich lektura skłania do refleksji, wzrusza i pozwala docenić fakt, że żyjemy w niepodległym kraju, choć ma on za sobą trudna historię.

Patroni roku 2021

Rok 2021 został ustanowiony Rokiem Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, dlatego chciałybyśmy przybliżyć Wam sylwetki i twórczość tych wybitnych pisarzy.

Listopad dedykujemy poszczególnym literatom z w/w czwórki. Zachęcamy do odwiedzania biblioteki.

Bajki…

Bohaterowie bajek wypowiadają dla nas ważne, pouczające słowa. Warto sobie przypomnieć niektóre z nich i odnieść do własnego życia. W Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek proponujemy Wam myśli uniwersalne nie tylko dla dzieci…

Życie jest baśnią, a my jej bohaterami, co chcą żyć długo i szczęśliwie

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych ogłosiliśmy konkurs na plakat dotyczący baśni lub legendy, którą warto przeczytać lub obejrzeć. Pracę można było wykonać dowolną techniką.

Po burzliwych naradach jury konkurs został rozstrzygnięty:
I miejsce – Dominika Markiewicz, kl. 3 TLg
II miejsce – Natalia Grzybek, kl. 3 TPSp
III miejsce ex aequo – Martyna Jastrzębska, kl. 1 TL oraz Kamil Gołaś, kl. 1 TL.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy wszystkich do kolejnych konkursów 🙂