Miesięczne archiwum: marzec 2021

Dlaczego prezenty na Wielkanoc przynosi zajączek?

Zastanawialiście się kiedyś nad tym?
Wyjaśnień tego zjawiska jest wiele, spośród których najbardziej popularne są dwa. Jedni widzą nawiązanie do zwyczajów podatkowych, które dopuszczały składanie daniny w naturze (co sprawiało, że często wraz z jajkami składano zwierzęta). Inni uważają, że powodem była dziecięca wyobraźnia. Wraz z nadejściem wiosny na polach i łąkach zaczynały pojawiać się zające, które najmłodsi łączyli z pisankami otrzymywanymi podczas świąt.

Tak, czy inaczej w pierwszy Dzień Świąt dobrze rozejrzyjcie się dookoła, być może Was także odwiedzi zajączek wielkanocny 😉

Wielkanocna pisanka, czyli wiadomość ukryta w kolorze

Barwienie pisanek wielkanocnych, to kolejna przyjemna tradycja świąteczna. Malując pisanki, nie tylko ciekawie spędzasz czas (sam lub z najbliższymi), koisz umysł pięknym widokiem, ale także przekazujesz pozytywne myśli i dobrą energię.
Jajko samo w sobie jest symbolem życia – pomalowane staje się nośnikiem dodatkowych znaczeń. Czerwone pisanki są symbolem miłości, żółte – radości, niebieskie – zdrowia a zielone – nadziei. Pomarańczowe oznaczają serdeczność i otwartość na drugą osobę.

Zatem pomaluj jajka na wybrany kolor i podaruj je bliskim osobom, przekazując tym samym symboliczną wiadomość, pozytywne życzenia: miłości, radości, zdrowia i nadziei. Miłego malowania 🙂

Wokół tradycji, czyli nie jedno znaczenie BABY

Dawniej było wiele rodzajów BAB.

Babą zwano każdą zamężną, niemłodą już kobietę, która często uprzykrzała życie Bogu ducha winnemu mężowi 😉 Była to też odmiana młota, gruszki czy też kura wysiadująca jaja albo opiekująca się kurczętami. Babami nazywano demony straszące ludzi (na przykład w ciemnym lesie).
Najprzyjemniejsze BABY to oczywiście te wielkanocne: lekkie, słodziutkie, pięknie udekorowane, których zapach unosi się w całym domu, a kształtem przypominają rozkloszowane spódnice (stąd pewnie pochodzi ich nazwa).
I właśnie tych ostatnich BAB życzymy wszystkim w przedświątecznym czasie. Niech będą piękne, pachnące, wyśmienicie smakujące 😉

Udanych wypieków 🙂

60. Międzynarodowy Dzień Teatru

będzie obchodzony już po raz drugi w czasie trwającej ponad rok pandemii. Ten wyjątkowy dla autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów oraz widzów dzień został ustanowiony w 1961 r., na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Święto to jest obchodzone przez ponad sto narodowych ośrodków teatralnych na całym świecie.

Z naszej strony proponujemy Wam choć wirtualny spacer po Teatrze Narodowym:

https://www.narodowy.pl/wycieczka/

Czy wiesz, że …

Światowy rekord Guinnessa w głośnym czytaniu należy do Polaków? Padł w Cieszynie 28 września 2014 roku. Uczestnicy czytali bez przerwy przez siedem dni i nocy – od 21 do 28 września. Dało to w sumie 168 godzin! Poprzednim rekordzistą był Deepak Sharm Bajagain z Nepalu.

Wiosenne czytanie

Po szarej, długiej zimie z utęsknieniem czekamy na przyjście wiosny. Pierwsze promyki słońca, budząca się do życia przyroda skłaniają do wielu refleksji. Minął rok od początku pandemii i wygląda na to, że jeszcze trochę posiedzimy w domach. Mamy dla Was propozycję – zaopatrzcie się w „piramidkę” książek i znajdźcie w domu miły kącik do czytania. Relaksując się przy dobrej lekturze, poczekajcie cierpliwie na lepsze czasy, które na pewno nastaną.

Pamiętajcie, że po zimie zawsze przychodzi wiosna 🙂

Abibliofobia

Czy wiesz, że są ludzie, którzy czują strach przed tym, że nie będzie już czego czytać? Tak, tak! To właśnie abibliofobia. Jesteśmy pewni, że większość z Was doświadcza tego stanu średnio kilka razy w roku 😉

Mamy na to lekarstwo – zapraszamy do naszej biblioteki!

Sztuka dobrego łączenia

– czyli co tym razem serwujemy z naszego bibliotecznego menu 🙂

Powracamy do książek, które już w samym tytule łączą to, co najlepsze: smak soczystych owoców z wspomnieniami lata, ekscytującymi podróżami, odpoczynkiem. Utwory znane zaspokajające niemalże wszystkie zmysły czytelnika. Z piękną, lekką narracją zapowiadającą coś pozytywnego, na co czekamy z utęsknieniem.

Czy wiesz, że

minęło prawie 14 lat chwili gdy Amazon wypuścił pierwszą wersję Kindle. Od prawie 12 lat możemy go kupić także w Polsce. Kindle to przenośne urządzenie do czytania książek elektronicznych (e-booków) i e-gazet. Model pierwszej generacji, wydany 19 listopada 2007 roku, został wyprzedany w zaledwie 5 godzin. Zawierał 6-calowy ekran o 4-stopniowej skali szarości oraz 250 MB pamięci wewnętrznej. Kosztował 399 USD.

Doceniaj. Nie oceniaj.

5 marca i nie tylko od święta. Doceniaj. Nie oceniaj.

Każdego dnia podlegamy ocenie – czy to ze strony nauczycieli, pracodawców, kolegów, znajomych a nawet najbliższych osób: rodziców, rodzeństwa, partnerów. Ocenianie skutecznie pozbawia nas radości z życia, bycia takimi, jakimi jesteśmy. Podcina nam skrzydła, sprawiając, że stoimy w miejscu, nie mamy motywacji do działania. Niestety sami ulegamy pokusie oceniania innych, krytycznie patrzymy także na siebie.

Zatem. Nie oceniaj, tylko DOCENIAJ siebie i innych. A w twoim słowniku niech na stałe zapiszą się słowa: uznanie, akceptacja, popieranie, chwalenie. I pamiętaj. Każdy jest wyjątkowy na swój sposób i co do tego nie ma żadnych wątpliwości

🙂