Archiwa kategorii: Tradycje

Wielkanocne jajo

Edit: Gratulujemy bystrego oka
1 miejsce – Karol Jaremczak
2 miejsce – Krystian Stankowski
3 miejsce – Jakub Bajor oraz Patrycja Żołna

Zapraszamy Was na mini-konkurs „Ile jajek jest w słoiku?”
Słoik można oglądać, dotykać, przewracać, ale nie można go otwierać. Jeśli zgadniesz lub będziesz najbliżej prawidłowej odpowiedzi otrzymasz słodkość do wielkanocnego koszyczka 🙂

Święta z książką

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Zadbajmy już dziś nie tylko o uporządkowanie mieszkań, przygotowanie smakołyków i prezentów, ale stwórzmy także magiczny czas z literaturą.

Pod biblioteczną choinką znajdziecie książki z zimowo-świątecznym motywem. Zapraszamy 🙂

Literacki kalendarz adwentowy

Od 1 grudnia rozpoczynamy przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i z niecierpliwością odliczamy każdy dzień. By umilić ten czas proponujemy coodzienne spotkania z literaturą i tradycją świąteczną w formie Literackiego Kalendarza Adwentowego.

Dla pierwszego czytelnika, który „zerwie” kartkę z kalendarza czeka niespodzianka.

Dlaczego prezenty na Wielkanoc przynosi zajączek?

Zastanawialiście się kiedyś nad tym?
Wyjaśnień tego zjawiska jest wiele, spośród których najbardziej popularne są dwa. Jedni widzą nawiązanie do zwyczajów podatkowych, które dopuszczały składanie daniny w naturze (co sprawiało, że często wraz z jajkami składano zwierzęta). Inni uważają, że powodem była dziecięca wyobraźnia. Wraz z nadejściem wiosny na polach i łąkach zaczynały pojawiać się zające, które najmłodsi łączyli z pisankami otrzymywanymi podczas świąt.

Tak, czy inaczej w pierwszy Dzień Świąt dobrze rozejrzyjcie się dookoła, być może Was także odwiedzi zajączek wielkanocny 😉

Wielkanocna pisanka, czyli wiadomość ukryta w kolorze

Barwienie pisanek wielkanocnych, to kolejna przyjemna tradycja świąteczna. Malując pisanki, nie tylko ciekawie spędzasz czas (sam lub z najbliższymi), koisz umysł pięknym widokiem, ale także przekazujesz pozytywne myśli i dobrą energię.
Jajko samo w sobie jest symbolem życia – pomalowane staje się nośnikiem dodatkowych znaczeń. Czerwone pisanki są symbolem miłości, żółte – radości, niebieskie – zdrowia a zielone – nadziei. Pomarańczowe oznaczają serdeczność i otwartość na drugą osobę.

Zatem pomaluj jajka na wybrany kolor i podaruj je bliskim osobom, przekazując tym samym symboliczną wiadomość, pozytywne życzenia: miłości, radości, zdrowia i nadziei. Miłego malowania 🙂