Nominacje do Nagrody Literackiej NIKE 2015

14 maja 2015r. podczas Warszawskich Targów Książki została ogłoszona lista utworów nominowanych do Literackiej Nagrody Nike 2015. O tytuł najlepszej książki roku 2015 ubiegają się: 6 powieści, 6 tomików wierszy, 2 tomy esejów, 2 reportaże, biografia oraz tom opowiadań.

Nominowane powieści to: „Matka Makryna” Jacka Dehnela, „Guguły” Wioletty Grzegorzewskiej, „Sońka” Ignacego Karpowicza, „Wschód” Andrzeja Stasiuka, „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, „Szum” Magdaleny Tulli, „Drach” Szczepana Twardocha.

O nagrodę ubiegają się tomiki poetyckie: „Świat fizyczny” Łukasza Jarosza, „Klangor” Urszuli Kozioł, „Nauka o ptakach” Michała Książka, „Umlauty” Tomasza Pietrzaka, „Przez sen” Jacka Podsiadło, „Kochanka Norwida” Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, „Asymetria” Adama Zagajewskiego.

Nominowano także biografię – „Strzelecki” Magdaleny Grochowskiej oraz zbiory esejów: „Prześniona rewolucja” Andrzeja Ledera, „Pupilla” Katarzyny Przyłuskiej-Urbanowicz.

Wśród nominowanych książek są też reportaże: „Angole” Ewy Winnickiej i „Cudowna” Piotra Nesterowicza.

Laureata poznamy w pierwszą niedzielę października i od razu postaramy się powiększyć biblioteczny księgozbiór o tę cenną pozycję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *