Czytaj zmysłami

Istnieją książki, które można zjeść, powąchać, wypić lub zapalić. Są nie tylko szalonym pomysłem ich autora, ale i niezwykle kreatywnym rozwiązaniem, pobudzającym wyobraźnię w zupełnie nieszablonowy sposób. Zobaczcie parę najciekawszych projektów, dzięki którym czytanie staje się jeszcze bardziej wyjątkowym doświadczeniem.

„Das erste und einzige kochbuch”
Specjalna edycja jadalnej książki kucharskiej wydanej przez niemiecką firmę Koree & Gerstenberg Publishing. Przepisy są w niej wydrukowane na stronach z makaronu.
Po przeczytaniu można więc użyć kartki do upieczenia pysznej lasagni.

 „The Mirror Book”
„Książka-Lustro” autorstwa Johna Christie i Rona Kinga jest dokładnie tym, czym się wydaje. W zestawie z parą białych rękawiczek (aby nie zostawiać smug) otrzymujemy książkę o odkrywaniu samego siebie. Kiedy odwracamy strony, ręce odbijają się w lustrze, a gdy przyjrzymy się dokładnie, to również nasze twarze. Według autorów „książka ta jest kluczem do świata kontemplacji i wiedzy o samym sobie”.

„Rolling Words. A Smokable Songbook
Miłośnik marihuany Snoop Doggy Dogg wydał książkę oprawioną w materiał wykonany z przetworzonej konopi. Zawiera ona teksty rapera zapisane przy pomocy nietoksycznego tuszu na bibułkach. Po lekturze można więc wyrwać kartkę, która posłuży do zrobienia skręta. Na grzbiecie okładki jest draska do zapałek, więc – parafrazując innego znanego rapera – wiecie, co z tym zrobić.

„Good ideas glow in the dark”
Świecąca w ciemności książka zrobiona przez dwójkę chorwackich projektantów (Davor Bruneta i Nikola Žinić). Napisy na okładce można przeczytać jedynie w ciemności – w świetle dziennym książka wygląda jak gładki biały notes.

Książka do gotowania? Nick Bampton stworzył dziełko, którego strony zrobione zostały z jadalnego papieru. Na poszczególnych kartkach umieszczono przyprawy. W razie potrzeby należy po prostu wyrwać stronę i wrzucić ją do garnka.
Książka do gotowania? Nick Bampton stworzył dziełko, którego strony zrobione zostały z jadalnego papieru. Na poszczególnych kartkach umieszczono przyprawy. W razie potrzeby należy po prostu wyrwać stronę i wrzucić ją do garnka.
„Księga Dżungli 2”
Książka ta była dostępna jedynie w Hiszpanii jako wydanie promocyjne dla dziennikarzy z okazji premiery filmu „Księga Dżungli 2”. Jak widać, w tym przypadku tytuł należy odczytywać całkiem dosłownie, bo z okładki może wyrosną sporych rozmiarów trawa.

„Mechanical Word”
Jest to pięciotomowa seria książek mechanicznych zaprojektowana przez Karen Bleitz przy współpracy z poetą Richardem Pricem. Czytelnicy mogą wchodzić w interakcję z poezją poruszając poszczególnymi korbami. W ten sposób „odkryją moce kryjące się za konstrukcją komunikacji”.


„Design Criminals”
Mówiąc o jadalnych książkach, to jest kolejna pozycja, którą dosłownie możecie skosztować, tylko, że ta wykonana jest całkowicie z cukru, a druk powstał przy pomocy warzywnego tuszu.

Źródło:
http://booklips.pl/zestawienia/11-nietypowo-zaprojektowanych-ksiazek/ oraz
https://loungemagazyn.pl/czytaj-wszystkimi-zmyslami-najbardziej-nietypowe-ksiazki-swiata/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *