Wycieczka „logistyków” do Biblioteki Śląskiej

13 czerwca uczniowie klasy 1 TL wybrali się z nami na wycieczkę do Biblioteki Śląskiej. Głównym zamierzeniem było zapoznanie się z systemem przechowywania zbiorów, czyli  z zautomatyzowanym magazynem wysokiego składowania, który zajmuje dwie ostatnie kondygnacje budynku.

Dla „logistyków” szczególnie ciekawe były szczegóły z magazynu:

• 16 000 pojemników z najczęściej pożyczanymi książkami,
  • 5 sekcji magazynowych,
  • 8 metrów wysokości i 18 metrów długości mają konstrukcje regałów,
  • 5 robotów (Mustangi) podaje pojemniki,
  • 3 m/s to prędkość z jaką poruszają się maszyny,
  • 3 min. to czas, w jakim maszyny znajdują zamówioną książkę.

Przekazaniu woluminów do wypożyczalni lub czytelni służy system transportu wewnętrznego Telelift-UniCar, złożony z wózków, sieci torów i stacji odbiorczych.
Wszystko razem umożliwia zrealizowanie zamówienia w ciągu około 15 minut.

Po odwiedzeniu magazynu uczestniczyliśmy w pokazie przygotowanym w ramach programu BŚ „Inter Libros” – Zanim pojawiła się empetrójka – płyty analogowe, pocztówki, kasety.

W czasie wycieczki uczniowie zyskali nową wiedzę techniczną a przy okazji zapoznali się z wystawą przygotowaną w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki Pamięć Kościuszki, zwiedzili Bibliotekę i dowiedzieli się co nieco o jej historii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Spotkania, Wycieczki, Wystawy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.