Muzyka między sacrum a profanum

23 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w koncercie edukacyjnym, którego tematami przewodnimi były dwa podstawowe dla naszej kultury pojęcia – sacrum (to, co wykracza ponad ludzką miarę, co jest transcendentne) i profanum (to, co związane jest
z naszą zwykłą, ziemską codziennością). Chór Camerata Silesia wyśpiewał kompozycję pt. Stabat Mater autorstwa Palestriny – przedstawiciela późnorenesansowej muzyki. Natomiast Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, pod batutą Aleksandra Liebreicha, wykonała utwory takie jak: Przebudzenie Jakuba Krzysztofa Pendereckiego, fragment Symfonii fantastycznej Hectora Berliozy, Święto wiosny Igora Strawińskiego oraz IV Symfonię Tansman epizody Mikołaja Góreckiego.

nospr

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wycieczki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.