W ramach projektu Erasmus+ „Europejska droga do sukcesu zawodowego” w okresie od 24 października do 14 listopada 2020 r. grupa 16 uczniów wraz z opiekunami spędziła 3 tygodnie na praktykach zagranicznych w Malmö w Szwecji. W stażach zagranicznych uczestniczyli uczniowie klas technikum o profilach technik logistyk, technik obsługi portów i terminali oraz technik informatyk. Partnerem projektu w Malmö była firma EU Mobility Sverige. Przed wyjazdem grupa miała okazję spotkać się w naszej szkole z Panią Patrycją Kozieł-Pilarek, dyrektorem firmy partnerskiej, która przeprowadziła dla uczestników przygotowanie kulturowe. Zajęcia praktyczne odbywały się od poniedziałku do piątku w ÖE Terminal AB, Zia Frukt & Grönt, Candy People, Lucu Food oraz Laptop Clinic. Uczniowie mieli okazję podnieść swoje kompetencje zawodowe, zaobserwować sposób oraz organizację pracy szwedzkich przedsiębiorców w dziedzinie logistyki jak również IT. Konieczność porozumiewania się w języku angielskim rozwinęła ich umiejętności komunikacyjne oraz przełamała bariery w posługiwaniu się tym językiem. Z powierzonych obowiązków zawodowych grupa wywiązała się wzorowo. Chwaleni przez pracodawców za dokładność, rzetelność oraz tempo pracy niejednokrotnie nasi uczniowie otrzymywali propozycję rozpoczęcia współpracy zawodowej tuż po zakończeniu szkoły i uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji. Również ich znajomość języka angielskiego była chwalona przez opiekunów w miejscach praktyk. W czasie wolnym od pracy uczniowie mieli możliwości zapoznania się z okolicznymi atrakcjami turystycznymi i zaobserwować zwyczaje mieszkańców. Uczniowie zwiedzali Malmö, w którym przebywali na co dzień, z jego słynnym mostem nad Sundem. Były też wycieczki do Lund, Helsingborg, Skanör, Kämpingebryggan oraz na klify Kullaberg. Uczestnicy praktyk wrócili do kraju zadowoleni, z mnóstwem wspomnień, pewni swoich umiejętności, a wzrost samooceny z pewnością pozytywnie zaowocuje w ich przyszłym życiu zawodowym.