Historia spotkań

Pod koniec roku szkolnego 2004/2005 list do ZS6 napisał wicedyrektor szkoły samochodowej z Ostrawy, pan Zdenek Chyba. Był na wycieczce z młodzieżą w FSM w Tychach i tam usłyszał, że w naszym mieście jest również szkoła o podobnym profilu. Szkoła w Ostrawie jest prywatną szkołą zawodową o profilu samochodowym. Pełna nazwa szkoły: RB SOU autoopravarenske, s.r.o. W ten sposób rozpoczęliśmy kontakty ze szkołą w Ostrawie.

9 grudnia 2005 odbyło się w naszej szkole pierwsze spotkanie dyrekcji i nauczycieli obu szkół. Przyjechała do nas z wizytą czteroosobowa delegacja ze szkoły czeskiej (dyrektor Bohumil Rokosz, wicedyrektor oraz nauczyciele angielskiego i niemieckiego). Przedstawicielami naszej szkoły byli dyrektor Adam Burczyk, wicedyrektor Paulina Sopala, mgr Beata Bousseria, mgr Danuta Janecka i mgr Katarzyna Radziejowska. Goście zwiedzili szkołę oraz – w towarzystwie mgr Zygmunta Błajdy i mgr Grzegorza Danielczyka – warsztaty.

Ustaliliśmy zasady przyszłej współpracy, ważne było opracowanie wniosku o dofinansowanie projektu w ramach programu Socrates Comenius oraz chęć organizacji zawodów sportowych o puchar dyrektorów szkół. Nauczyciele i uczniowie ZS6 zostali zaproszeni do Ostrawy.

9 stycznia 2006 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły odwiedzili Ostrawę. Celem było przede wszystkim zobaczenie szkoły czeskiej. Jest ona bardzo dobrze wyposażona. Mgr Danuta Janecka i mgr Beata Bousseria wraz z czeskim nauczycielem języka angielskiego Ivo Helebrantem ustalili szczegóły opracowanego wcześniej przez naszą szkołę wniosku Comeniusa. Podjęto także decyzję o zorganizowaniu zawodów sportowych w Zespole Szkół nr 6.

21 marca 2006 do naszej szkoły przyjechała 15-osobowa grupa uczniów z pięcioma nauczycielami ze szkoły czeskiej. Po zwiedzeniu szkoły uczniowie zagrali dwa mecze - piłki nożnej i unihoka. Następnie nauczyciele obu szkół rozegrali mecz siatkówki. Zawody zakończyły się zwycięstwem ZS nr 6.

6 listopada 2007 na zaproszenie szkoły czeskiej do Ostrawy pojechała grupa 15 uczniów i 5 nauczycieli z naszej szkoły. Czesi przygotowali prawdziwy mecz na stadionie miejskim w Ostrawie, arbitrem był profesjonalny sędzia piłkarski. Nasi uczniowie wygrali puchar dyrektora czeskiej szkoły. W planie było również zwiedzanie szkoły i centrum Ostrawy, wjazd na wieżę ratuszową i podziwianie widoków miasta oraz zwiedzanie ogromnego (drugiego w Czechach) i bardzo nowoczesnego zakładu naprawy samochodów - Auto Heller. W trakcie tego spotkania dyrektorzy szkół podpisali oficjalną umowę o współpracy.